Czy starosta powinien zezwolić na wyłączenie 300 m² gruntu klasy RIIIb i zwolnić inwestora z opłat?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 17 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

Inwestor wnioskuje o wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej pod budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego w obrębie dwóch działek. Część budynku mieszkalnego wraz z utwardzeniem terenu o powierzchni 300 m2 zlokalizowana jest na jednej działce w obrębie użytku rolnego klasy RIIIb objętego ochroną na podstawie ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l. Pozostała część budynku mieszkalnego wraz z utwardzeniem terenu o powierzchni 300 m2 znajduje się na drugiej działce, która zgodnie z ewidencją gruntów zaliczona jest do użytku rolnego pochodzenia mineralnego klasy RIVa, który zgodnie z art. 11 ust. 1 u.o.g.r.l. nie wymaga uzyskania decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej. Zgodnie z art. 12 ust. 1 u.o.g.r.l. osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów określonych w art. 11 ust. 1 u.o.g.r.l. jest obowiązana do uiszczenia należności i opłat z tytułu wyłączenia. Zgodnie z art. 12a u.o.g.r.l., obowiązek uiszczania ww. opłat, o którym mowa w art. 12 ust. 1 u.o.g.r.l. nie dotyczy wyłączenia gruntów na cele budownictwa mieszkaniowego do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego.

W związku z powyższym, czy starosta powinien zezwolić na wyłączenie 300 m2 gruntu klasy RIIIb z jednej działki i zwolnić inwestora z opłat?

Czy starosta powinien zsumować ww. grunty, tj. grunty klasy RIIIb i RIV i za 100 m˛ i naliczyć opłaty z tytułu wyłączenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX