Czy starosta powinien wznowić postępowanie w sprawie zmiany pozwolenia na budowę, a następnie ją uchylić, ponieważ decyzja pierwotna straciła byt prawny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2019 r.

PYTANIE

Starosta wydał pozwolenie na budowę. Decyzja została utrzymana w mocy przez wojewodę i stała się ostateczna. Następnie wnioskodawca uzyskał ostateczną decyzję o zmianie pozwolenia na budowę. Obiekt został wybudowany i skutecznym zgłoszeniem o zakończeniu budowy oddany do użytkowania. Pół roku później wojewódzki sąd administracyjny uchylił zaskarżoną decyzję wojewody oraz poprzedzającą ją decyzję starosty o pozwoleniu na budowę (nie odnosząc się w wyroku do decyzji o zmianie pozwolenia na budowę) i przekazał sprawę staroście do ponownego rozpatrzenia. Starosta sprawę umorzył.

Czy starosta powinien wznowić postępowanie w sprawie zmiany pozwolenia na budowę (art. 145 § 1 pkt 8 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.), a następnie ją uchylić, ponieważ decyzja pierwotna straciła byt prawny?

Czy właściwszą drogą jest wznowienie postępowania o zmianę pozwolenia na budowę oraz jego umorzenie jako bezprzedmiotowe?

A może należy uznać, że uchylający wyrok WSA odnosi się także do decyzji zmieniającej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX