Czy starosta powinien wypowiedzieć umowę dzierżawy obwodów łowieckich, jeżeli stwierdzono nieważność uchwały, na mocy której dokonano podziału województwa na obwody łowieckie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 10 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Uchwałą z dnia 11.02.2008 r. sejmik województwa dokonał podziału obszaru województwa lubuskiego na obwody łowieckie m.in. na obszar x i y. Wykaz obwodów łowieckich z wyszczególnieniem ich nowej i dotychczasowej numeracji, powierzchni ogólnej oraz opisem granic zawiera załącznik do wskazanej uchwały. Następnie uchwałą z dnia 9.06.2014 r. sejmik województwa lubuskiego zmienił uchwałę z 2008 r. m.in. dotyczącą obwodu x poprzez wprowadzenie wykazu zmienionych obwodów z przedstawieniem załącznika graficznego z przebiegiem granic obwodów, w których zmieniono również powierzchnię każdego z obwodów. Następnie uchwałą z dnia 20.10.2014 r. zmieniono uchwałę z 2008 r. m.in. dotyczącą obwodu y poprzez wprowadzenie wykazu zmienionych obwodów z przedstawieniem załącznika graficznego z przebiegiem granic obwodów, w których zmieniono również powierzchnię każdego z obwodów. Starosta, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 13.10.1995 r. Prawo łowieckie – dalej pr. łow., zawarł umowę dzierżawy dotyczącą obwodów łowieckich x i y. -Starosta po zmianach uchwały zawarł aneks do umowy dzierżawy dla obwodu x i y. Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 23.11.2016 r., II SA/Go 710/16 stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały 11.02.2008 r.

Czy w związku z powyższym wyrokiem, starosta powinien wypowiedzieć umowę dzierżawy obwodu x i y?.

Czy z uwagi na to, że uchwały zmieniające nie zostały unieważnione, to umowy dzierżawy są nadal ważne i nie należy ich rozwiązywać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX