Czy starosta powinien wszcząć procedurę rozwiązania spółki wodnej, jeśli od 10 lat spółka ta faktycznie nie funkcjonuje?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 6 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

Jak wygląda procedura rozwiązania spółki wodnej na podstawie art. 181 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.?

Posiadane dokumenty to: potwierdzona kopia wpisu do księgi wodnej wydana przez RZGW w 2016 r., kopia statutu zatwierdzona przez wojewodę w 1981 r., przedłożone na wezwanie starosty protokoły z walnego zgromadzenia spółki i sprawozdania z posiedzeń komisji rewizyjnej (ostatnie z 2006 r.), wykaz członków spółki (ok. 50 osób); ponadto nie przedłożono żadnych uchwał, nie odbywały się od 2006 r. do dnia dzisiejszego walne zgromadzenia, członkowie nie uiszczają składek, spółka nie prowadzi swej statutowej działalności, w statucie brak zapisu o sposobie rozwiązania spółki, na koncie bankowym spółki widnieje niewysoka suma ok. 400 zł.

Czy powyższe uchybienia kwalifikują spółkę do jej rozwiązania przez starostę, zgodnie z art. 181 ust. 2 pkt 1 i 3 pr. wod.? Jak wygląda procedura rozwiązania spółki w tym przypadku? W jakiej formie starosta wyznacza likwidatora spółki - pismem? W jakiej formie ustala się wysokość wynagrodzenia likwidatora? Czy może to być suma, która widnieje na koncie spółki?

Dodać należy, że spółka nie posiada innego majątku.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX