Czy starosta powinien wszcząć postępowanie w związku ze spuszczeniem wody ze stawów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2011 r.

PYTANIE

Starosta wezwał właściciela stawu do usunięcia nieprawidłowości do końca 2011 r., wysyłając jednocześnie to pismo "do wiadomości" pozostałym osobom i instytucjom wskazanym w piśmie pokontrolnym RZGW.

W odpowiedzi na to pismo sąsiad właściciela stawów - skarżący (który był stroną postępowania o wydanie pozwolenia w 2004 r.) złożył pismo, w którym wskazał kilka zarzutów pod adresem właściciela stawów, tj.

1)

że nie on dokonał rozgraniczenia działek przystępując do wykonania stawów,

2)

nasyp oraz rowy odwadniające (2 m) wykonał na jego działce,

3)

dokonał ścięcia 3 drzew przy wykonanym rowie odwadniającym będący własnością sąsiada, a nie właściciela stawów twierdząc także, że wójt gminy wydał mu zezwolenie już po ich ścięciu,

4)

nie spuścił (zgodnie z obowiązkiem w pozwoleniu) wody ze stawów na zimę w roku 2010/2011, przez co uschło na działce skarżącego 16 szt. 50 letnich olch, których wartość wg skarżącego wynosiła 4500 zł.

W odpowiedzi na zarzuty pkt 1 i 3 poinformowano skarżącego, że właściwym organem do prowadzenia postępowania o rozgraniczenie działek, jak również wyjaśnienia sprawy ścięcia drzew bez pozwolenia jest gmina, a co do pkt 2 i (także) 3 jest Policja.

Czy starosta powinien wszcząć postępowanie co do pkt 4 pisma skarżącego na podstawie art. 186 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod.?

W swoim piśmie skarżący tylko poinformował, że miała miejsce taka sytuacja, ale nie wynika z pisma, że "żąda" on odszkodowania. Może więc należy go poinformować, że musi w oparciu o ww. przepis złożyć wniosek o odszkodowanie?

Czy do składanego wniosku należy żądać dołączenia opinii biegłego, która potwierdzi, że niespuszczenie wody ze stawu na zimę spowodowało uschnięcie drzew?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX