Czy starosta powinien przeprowadzić procedurę oceny udatności uprawy i przekwalifikowania gruntów na poprzedniego właściciela,... - OpenLEX

Czy starosta powinien przeprowadzić procedurę oceny udatności uprawy i przekwalifikowania gruntów na poprzedniego właściciela, czy na nowego właściciela?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2016 r. właściciel działki rolnej złożył wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na zalesianie w ramach działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich i wiosną 2017 r. dokonał zalesienia. W 2019 r. ARiMR przekazała staroście wykaz producentów rolnych, którzy złożyli do niej wnioski w 2016 r. i dokonali zalesienia w 2017 r. Starosta w piątym roku od zalesienia (2021/2022 r.) winien przeprowadzić ocenę udatności takich upraw i przekwalifikować zalesione grunty rolne na leśne. Problem w tym, że właścicielem przedmiotowej działki jest ktoś inny, a starosta powziął informację, że ta nieruchomość została przekazana aktem darowizny już wiosną 2017 r., czyli w tym samym czasie, kiedy dokonano zalesienia. Poprzedni właściciel do tej pory otrzymuje premię zalesieniową z ARiMR.

Co ma zrobić starosta, gdy zmienił się właściciel działki - czy powinien przeprowadzić procedurę oceny udatności uprawy i przekwalifikowania gruntów na poprzedniego właściciela, czy na nowego właściciela?

Starosta zwrócił się do ARiMR o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, ale w agencji nie wiedzą, co mają z tym zrobić i sugerują, aby starosta wydał decyzję odmowną.

Na jakiej podstawie ma to zrobić, gdy ustawa o lasach obliguje go do przeprowadzenia takiej oceny i przekwalifikowania zalesionego gruntu rolnego na leśny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX