Czy starosta powinien odmówić udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na budowę urządzenia do poboru wody w ramach zwykłego korzystania z wód, jeżeli MPZP przewiduje dostawę wody z miejskiej sieci wodociągowej oraz odprowadzenie ścieków sanitarnych projektowaną siecią kanalizacyjną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 5 listopada 2013 r.

PYTANIE

Czy starosta powinien odmówić udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na budowę urządzenia wodnego służącego do poboru wody w ramach zwykłego korzystania z wód, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dostawę wody z miejskiej sieci wodociągowej oraz odprowadzenie ścieków sanitarnych projektowaną siecią kanalizacji sanitarnej?

Sieć wodociągowa i sieć kanalizacji sanitarnej nie zostały wybudowane. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje rozwiązań tymczasowych lub zastępczych do czasu wybudowania sieci. W warunkach wynikających z ochrony środowiska wpisano zakaz stosowania zbiorników bezodpływowych do gromadzenia ścieków sanitarnych.

Czy w związku z zapisami planu właściciele nieruchomości do czasu wybudowania sieci lub ewentualnej zmiany zapisów planu nie będą mogli realizować budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego?

Czy w takim przypadku możliwa jest budowa urządzeń wodnych do poboru wody podziemnej na podstawie § 26 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.), który mówi, że w przypadku braku warunków przyłączenia działki przewidzianej pod zabudowę mieszkalną do sieci wodociągowej, dopuszcza się korzystanie z indywidualnych ujęć wody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX