Czy starosta może wykonywać prawa właścicielskie w stosunku do lasu położonego na gruncie, który w ewidencji gruntów i budynków wykazany jest jako grunt leśny stanowiący własność Skarbu Państwa w zarządzie starosty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w obecnym stanie prawnym regulowanym przepisami ustawy z 28.09.1991 r. o lasach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1463) – dalej u.l. starosta może wykonywać prawa właścicielskie w stosunku do lasu położonego na gruncie, który w ewidencji gruntów i budynków wykazany jest jako grunt leśny stanowiący własność Skarbu Państwa w zarządzie starosty (taki jest stan faktyczny)?

Las posiada powierzchnię 552 m2, ale graniczy z lasem położonym na sąsiedniej działce stanowiącej własność innego podmiotu, przy czym łączna powierzchnia lasu na obydwu działkach przekracza 10 arów. Lasy Państwowe nie są zainteresowane przejęciem od starosty w zarząd przedmiotowego lasu o powierzchni 552 m2, twierdząc, że grunt ten nie spełnia definicji lasu podanej w u.l.

Czy istnieje jakaś droga prawna, żeby starosta "pozbył się" przedmiotowego lasu, względnie mógł dokonać zmiany lasu na użytek rolny w trybie art. 13 ust. 2 i ust. 3 pkt 1 u.l.?

Czy w przypadku zastosowania tej ostatniej procedury, do dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych może wystąpić z wnioskiem starosta, czy koniecznie musi to zrobić nadleśniczy, jak wskazuje przepis art. 13 ust. 3 pkt 1 u.l.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX