Czy starosta może wykonać urządzenie melioracji w drodze powiatowej przy pokryciu części kosztów przez zainteresowanych właścicieli gruntów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 16 października 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Artykuł 199 ust. 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej n. pr. wod. mówi, że urządzenia melioracji wodnych mogą być wykonywane na koszt Skarbu Państwa, przy udziale środków określonych w ust. 3, za zwrotem w formie opłaty melioracyjnej części kosztów przez zainteresowanych właścicieli gruntów.

Jak należy rozumieć ten przepis?

Czy starosta może wykonać urządzenie melioracji (rurociąg) w drodze powiatowej - przy pokryciu części kosztów od zainteresowanych właścicieli gruntów?

Czy z takim wnioskiem mogą wystąpić tylko zainteresowani właściciele gruntów (których grunty stanowią 75% gruntów do zmeliorowania)?

Zapytanie związane jest z problemem, z którym od lat boryka się starosta. Zalewane są grunty rolne z powodu awarii rurociągu (będącego elementem rowu) leżącego na działce prywatnej. Właściciel nie wyraża zgody na wejście na jego grunt - rurociąg wymaga odbudowy, która wymaga pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego (wydaje się je tylko na wniosek). Rozważa się możliwość wykonania nowego rurociągu w drodze powiatowej i włączenia do istniejącego rowu celem obejścia działki prywatnej.

Czy przepisy rozdziału 2 umożliwią realizację tego zamierzenia i jego dofinansowanie?

Jak wyglądałaby procedura związana z realizacją zamierzenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX