Czy starosta może wydać zaświadczenie o samodzielności lokali mieszkalnych, które spełniają wymogi ustawowe, ale nie spełniają warunków mpzp w zakresie ilości miejsc postojowych przypisanych do każdego z nich?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 21 sierpnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 13 listopada 2017 r.

PYTANIE

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego/Warunki zabudowy podają minimalną ilość miejsc postojowych, które należy zapewnić dla projektowanej inwestycji. Ilość miejsc postojowych, jakie należy zapewnić to 1 miejsce postojowe dla jednego mieszkania. W związku z powyższym, z uwagi na możliwość zapewnienia ograniczonej ilości miejsc postojowych, projektanci zaprojektowali, a deweloper wybudował bardzo duże mieszkania, które są przystosowane do podziału (przykładowo 1 mieszkanie posiada 3 drzwi wejściowe, instalacje przystosowane do podziału po zamurowaniu otworów w ścianach dzielących mieszkania, w efekcie czego z jednego mieszkania mogą powstać 3).

Czy po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, można wystąpić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokali mieszkalnych już po podziale, tj. uzyskać odrębne zaświadczenia nie dla 1 lokalu, ale dla 3)?

Czy starosta zgodnie z przepisami może wydać takie zaświadczenie?

Lokal spełnia wymogi określone w ustawie o własności lokali, natomiast nie spełnia założeń warunków zabudowy/miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Czy przed wystąpieniem z wnioskiem należy uzyskać zgodę na przebudowę?

Jeżeli tak, czy organ wyda zgodę, jeżeli nie są spełnione założenia planu co do minimalnej ilości miejsc postojowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX