Czy starosta może wydać pozwolenie na budowę chodnika, jeśli plan miejscowy przewiduje na tym terenie budowę ciągu pieszo-jezdnego z zawrtoką?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2019 r.

PYTANIE

Plan miejscowy przewiduje budowę w terenie ciągu pieszo-jezdnego z zawrotką. Inwestor przedłożył projekt ciągu pieszo jezdnego o szerokości 4,5 m z nawierzchni asfaltowej wraz z poboczami żwirowymi o szerokości 0,75 m oraz bez zawrotki. Starosta wystosował do inwestora postanowienie o doprowadzeniu dokumentacji projektowej do zgodności z planem miejscowym przez wykonanie zawrotki na końcu ciągu pieszo-jezdnego oraz doprowadzenie jego parametrów do zgodności z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t. Projektant nie zamierza dostosować się do postanowienia, bo uważa, że zrezygnuje z budowy ciągu pieszo jezdnego, wybuduje sam chodnik dla pieszych, a dojazd pozostawi gruntowy i to bez zawrotki, bo inwestor nie posiada prawa dysponowania tym gruntem na cele budowlane (teren prywatny).

Czy starosta może wydać takie pozwolenie na budowę chodnika, bo jak twierdzi projektant chodnik jest częścią drogi i on wybuduje tylko tę część?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX