Czy starosta może udzielić pozwolenia na budowę szczelnego zbiornika na ścieki na obszarze Natura 2000?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z instalacjami wod-kan ze studnią wierconą i szczelnym zbiornikiem na ścieki. Teren inwestycji położony jest na obszarze Natura 2000 - dyrektywa ptasia i dyrektywa siedliskowa. Plan miejscowy dopuszcza odprowadzanie ścieków tylko do kanalizacji sanitarnej oraz zaopatrzenie w wodę z sieci miejskiej, które w najbliższej okolicy nie występują, zakazuje jednak budowy oczyszczalni ścieków. Do wniosku o pozwolenie na budowę inwestor dołączył pismo z gminy, z którego wynika, że gmina nie planuje budowy sieci wod-kan oraz dopuszcza odprowadzanie ścieków do szczelnego zbiornika na ścieki oraz zaopatrzenie w wodę ze studni. W związku z tym, że projekt nie był zgodny z ustaleniami planu, odmówiono udzielenia pozwolenia na budowę. Po odwołaniu inwestora wojewoda uchylił decyzję starosty i zwrócił wniosek do ponownego rozpatrzenia, powołując się na § 26 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) - dalej r.w.t.

Jednak, w związku z tym, że inwestycja leży na obszarze Natura 2000, czy starosta może udzielić pozwolenia na budowę szczelnego zbiornika na ścieki, w związku z § 34 ust. 1 r.w.t., który stanowi, że zbiorniki na nieczystości ciekłe mogą być sytuowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, przy czym nie dopuszcza się ich sytuowania na obszarach podlegających szczególnej ochronie środowiska i narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz na terenach zalewowych?

W ocenie tut. organu obszar Natura 2000, zgodnie z art. 6 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2021 r. poz. 1098) - dalej u.o.p. zalicza się do obszarów podlegających szczególnej ochronie środowiska.

Czy w związku z powyższym, czy w takim przypadku jedynym wyjściem, aby inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, jest budowa przez gminę lub inwestora na swój koszt sieci wodociągowej i kanalizacyjnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX