Czy starosta może przenieść pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające przetwarzanie odpadów oraz zezwolenie na zbieranie odpadów ze spółki jawnej na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 13 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy starosta może przenieść pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające przetwarzanie odpadów oraz zezwolenie na zbieranie odpadów ze spółki jawnej na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (były wspólnik wspomnianej spółki), w przypadku gdy przed marszałkiem toczy się postępowanie w sprawie zmiany ww. pozwolenia i zezwolenia zgodnie z art. 14 ustawy z 20.07.2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592) - dalej u.z.u.o.?

Wspólnicy spółki jawnej zgodnie podjęli uchwałę wspólników w sprawie określenia innego sposobu zakończenia spółki, tj. bez likwidacji, by zamknąć spółkę. Jeden ze wspólników przejął wszelkie prawa i obowiązki spółki. Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy KRS postanowieniem, na podstawie ww. uchwały, rozwiązał spółkę. Do starosty, jeden z byłych wspólników, prowadzący działalność gospodarczą, na którego przeszły wszystkie składniki spółki, złożył wniosek o przeniesienie na niego przedmiotowego pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględniającego przetwarzanie i zezwolenie na zbieranie odpadów.

Co powinien zrobić starosta, jeżeli u marszałka toczy się postępowanie w zakresie zmiany ww. decyzji na podstawie art. 14 u.z.u.o. (obecnie zawieszone)?

Czy starosta powinien zmienić ww. decyzję w zakresie oznaczenia prowadzącego na podstawię art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) - dalej k.p.a., by marszałek mógł zmienić na podstawie art. 14 u.z.u.o.?

Czy w ogóle możliwe jest przeniesienie decyzji w świetle ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779) – dalej u.o.?

Czy w takim przypadku rozwiązania spółki możemy mówić o sukcesji uniwersalnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX