Czy starosta ma obowiązek wyjazdu w teren i stwierdzenia, czy na drzewie na pewno nie ma gatunków chronionych i przekazania tej informacji RDOŚ, skoro był wcześniej na oględzinach i nie zaobserwowano gatunków chronionych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 8 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek na wydanie zezwolenia na usunięcie drzew. Drzewa zlokalizowane są przy drodze publicznej. Akta zgromadzone w sprawie wraz z projektem decyzji przesłano do uzgodnienia do RDOŚ. Przed przygotowaniem projektu decyzji starosta dokonał oględzin w terenie. Jak wskazano w sporządzonym protokole i w treści projektu decyzji nie zaobserwowano w terenie podczas oględzin przeprowadzonych zgodnie z art. 83c ust. 1 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p. występowania w obrębie drzew gatunków chronionych. Ponadto w pouczeniu w projekcie decyzji starosta wskazuje na art. 56 u.o.p. i uzyskanie zezwolenia, jeżeli to konieczne. Gdyby starosta stwierdził obecność gatunków chronionych, to nie sporządziłby projektu decyzji, nie wystąpił do RDOŚ o uzgodnienie, a zawiesiłby postępowanie zgodnie z art. 83c ust. 2 u.o.p. W 30 dniu terminu do uzgodnienia decyzji, RDOŚ wezwał Starostę na podstawie art. 50 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego do "wyjazdu w teren" i stwierdzenia, czy na jednym z drzew, aby na pewno nie ma gatunków chronionych i przekazania tej informacji do RDOŚ.

Czy starosta ma taki obowiązek, skoro był wcześniej na oględzinach i z ustaleń spisano protokół, w którym wskazano, że nie zaobserwowano gatunków chronionych?

Czy RDOŚ prowadząc postępowanie nie powinien wzywać wnioskodawcy do składania wyjaśnień?

Starosta nie jest tu przecież stroną postępowania.

Czy w ww. kwestii to RDOŚ winien "wybrać się" w teren i dokonać ustaleń jako organ, który udziela zezwoleń na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków chronionych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX