Czy starosta jest kompetentny do wydania decyzji na przetwarzanie odpadów o kodach 02 01 03 (odpadowa masa roślinna) i 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2015 r.

PYTANIE

Czy starosta jest kompetentny do wydania decyzji na przetwarzanie odpadów o kodach 02 01 03 (odpadowa masa roślinna) i 19 08 05 (ustabilizowane komunalne osady ściekowe)?

Wnioskodawca będzie prowadził przetwarzanie wyżej wymienionych odpadów w procesie R3, tzn. kompostowanie będzie polegać na tym, że osady ściekowe mieszane są z odpadami o charakterze strukturotwórczym (odpadowa masa roślinna) oraz innym materiałem strukturotwórczym niebędącym odpadem i następnie usypywane są w pryzmy kompostowe. W celu ograniczenia emisji związków odorowych oraz gazów na wybrane pryzmy naciągane będą specjalne membrany. Przerzucanie pryzm realizowane będzie przy zastosowaniu przerzucarki do kompostu (awaryjnie rozrzutnika obornika). Wykorzystanie membran w celu osłonięcia wybranych pryzm kompostowych związane jest z decyzją technologa kompostowni, który na podstawie jakości kierowanych do kompostowania odpadów decyduje o konieczności zastosowania membran bądź jej braku. Odpady roślinne przed kompostowaniem w razie potrzeby są rozdrabniane mobilnym urządzeniem rozdrabniającym i ewentualnie przesiane. Każdorazowo na placu kompostowym o szczelnej powierzchni układane będą pryzmy z wstępnie wymieszanego materiału składającego się z odpadów (osady ściekowe i odpadowa masa roślinna) i innych surowców strukturotwórczych. Receptury składu mieszaniny opracowuje się tak, by kompostowanie zachodziło w sposób optymalny. Następnie natlenia się pryzmy poprzez przerzucanie kompostowanego materiał w pryzmach. Po zakończeniu fazy napowietrzania i intensywnego kompostowania pryzmy kompostowe poddawane są procesowi dojrzewania kompostu. Partie dojrzałego kompostu poddawane będą analizom fizykochemicznym i mikrobiologicznym, na podstawie których dokonywana będzie klasyfikacji kompostu. Wymagania produktowe uważa się za spełnione, jeżeli są potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Na bazie wytwarzanego kompostu może wytwarzać m.in. nawóz.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX