Czy stanowisko organów współdziałających jest obligatoryjnym elementem postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2018 r.

PYTANIE

Czy decyzja środowiskowa wydana przez organ prowadzący postępowanie (wójta gminy, na której leży większa część inwestycji) po wydaniu i uostatecznieniu się może zostać skutecznie wzruszona wskutek stwierdzenia jej nieważności na podstawie faktu, że trakcie jej wydawania organy współdziałające w wydawaniu decyzji tj. wójtowie (burmistrzowie, prezydenci) gmin, przez które przechodzi inwestycja nie zajęły stanowiska w zakresie wydawanej przez organ prowadzący postępowanie decyzji środowiskowej?

Czy przedmiotowe porozumienie (tj. stanowisko organów współdziałających) należy rozumieć jako obligatoryjny element postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w odniesieniu do inwestycji planowanej na terenie wykraczającym poza obszar jednej gminy?

Stosownie do art. 75 ust. 4 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś., w przypadku przedsięwzięcia, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, wykraczającego poza obszar jednej gminy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta, na którego obszarze właściwości znajduje się największa część terenu, na którym ma być realizowane to przedsięwzięcie, w porozumieniu z zainteresowanymi wójtami, burmistrzami, prezydentami miast. Ugruntowaną linie orzeczniczą w zakresie omawianego problemu stanowi: wyrok NSA z 18.05.2016 r., II OSK 2380/15; wyrok WSA w Szczecinie z 29.12.2016 r., II SA/Sz 1145/16; wyrok WSA w Szczecinie z 26.04.2018 r., II SA/Sz 156/18; wyrok WSA w Gdańsku z 20.06.2018 r., II SA/Gd 226/18).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX