Czy stan pandemii może stanowić uzasadnienie dla niestosowania przez zamawiającego wewnętrznego regulaminu udzielenia zamówień podprogowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Szpital zamierza zakupić urządzenia medyczne za 100.000 zł brutto do rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. Zakup jest niezbędny do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwi realizację celu, jakim jest zwalczanie skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Czy w takim przypadku zamawiający może uzasadnić, że wymaga tego ochrona zdrowia publicznego, argumentując jak niżej: Biorąc pod uwagę ciągle rosnącą liczbę ozdrowieńców, którzy wymagają odpowiedniej terapii i rehabilitacji mającej na celu zwalczanie powikłań przebytej choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 można stwierdzić, że zakup w/w sprzętu przyczyni się do ochrony zdrowia publicznego. Zabezpieczy i zwiększy dostępność do świadczeń, pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej, mającej na celu polepszenie i przywracanie zdrowia ludności. Jeżeli zamawiający może zakupić w/w sprzęt na podstawie art. 6a ust. 1 ustawy z 02.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842), to czy może dokonać zakupu od jednego, wybranego przez siebie wykonawcy bez zastosowania wewnętrznego regulaminu dla zamówień o wartości poniżej 130.000 zł netto, tj. odstąpić od przeprowadzenia zapytania ofertowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX