Czy stając się węgierskim podatnikiem VAT, spółka powinna opodatkować realizowane usługi z węgierską stawką VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 14 listopada 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka podpisała umowę z kontrahentem węgierskim na wykonanie prac budowlanych (obejmuje usługę z materiałem budowlanym). Kontrahent z Węgier jest zarejestrowany do podatku VAT na Węgrzech oraz do transakcji w UE. Umowa ze spółką z Węgier dotyczy prac budowlanych wraz z materiałem budowlanym. Kontrakt ma stałą kwotę netto + VAT. W umowie wskazano że przed rozpoczęciem robót budowlanych spółka z Polski otrzyma kwotę w wysokości 30% wartości kontraktu, aby móc zamówić w Polsce materiał potrzebny przy realizacji usługi budowlanej.

Spółka wystawiła więc w marcu fakturę zgodnie z umową na 30% wartości kontraktu. Ponieważ spółka nie była zarejestrowana do podatku VAT na Węgrzech, ale posiada numer VAT unijny obowiązek podatkowy przerzuciła na spółkę węgierską na zasadzie odwrotnego obciążenia. Miejsce opodatkowania bowiem jest w miejscu położenia nieruchomości, a więc na terenie Węgier. Zapłata za fakturę nastąpiła w miesiącu kwietniu. Problem pojawił się w momencie w którym zakupiony materiał budowlany w Polsce miał być transportowany na terytorium Węgier.

Spółka zorientowała się, że powinna ona wykazać tą transakcję jako nietransakcyjne WDT, które wymusza rejestrację VAT na terenie Węgier. Spółka zarejestrowała się do podatku VAT na Węgrzech otrzymując zarówno numer VAT węgierski krajowy, jak i unijny. Spółka wskazała również swojego pełnomocnika podatkowego na Węgrzech. Transport własnych materiałów rozliczyła jako WDT w Polsce i WNT na Węgrzech.

Czy od tego momentu spółka powinna opodatkować realizowane usługi ze stawką VAT węgierską, ponieważ stała się podatnikiem VAT węgierskim?

Czy spółka jest zmuszona skorygować wcześniej wystawioną fakturę (z marca), która nie zawierała podatku VAT? Na tamtą chwilę spółka nie była podatnikiem VAT na Węgrzech.

Czy w takiej kompleksowej usłudze dwa różne sposoby rozliczenia podatku VAT są prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX