Czy w ramach struktur CUS może funkcjonować ŚDS, który będzie działał w systemie dziennym pomimo, że jest ośrodkiem dla osób z zaburzeniami psychicznymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy Środowiskowy Dom Samopomocy może funkcjonować w strukturach Centrum Usług Społecznych?

Dodatkowa treść pytania:

Proszę o doprecyzowanie i wyjaśnienie kwestii art. 111a ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej w kwestii możliwości połączenia ŚDS z CUS.

Proszę o doprecyzowanie zapisów dotyczących wyłączenia ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi z połączeniem z CUS w kontekście zapisów ustawy o pomocy społecznej, gdzie art. 111a wskazuje cyt.: ,,Gmina może połączyć:

1) ośrodek pomocy społecznej z ośrodkiem wsparcia, z wyłączeniem ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi;

1a) centrum usług społecznych, o którym mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (Dz.U. poz. 1818), z ośrodkiem wsparcia, z wyłączeniem ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi."

SDS to ośrodek wsparcia działający na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi – czy jak działa w systemie tylko dziennym, to może być w strukturach CUS?

Art. 111a u.p.s. wskazuje, że gmina może połączyć ośrodek pomocy społecznej z ośrodkiem wsparcia, z wyłączeniem ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, jak również wskazuje na podobne wyłączenie przez CUS.

Czy w ramach struktur CUS może funkcjonować ŚDS, który będzie działał w systemie dziennym pomimo, że jest ośrodkiem dla osób z zaburzeniami psychicznymi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX