Czy sprzedaż towarów poniżej ich wartości rynkowej może zostać zakwestionowana przez organy podatkowe? - OpenLEX

Czy sprzedaż towarów poniżej ich wartości rynkowej może zostać zakwestionowana przez organy podatkowe?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 28 lutego 2017 r.
Autor odpowiedzi: Woźniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 15 listopada 2010 r.

PYTANIE

Nasza spółka jawna (pełna księgowość) wygrała przetarg na dostarczenie ręczników po 4 zł za sztukę do pewnej spółki. Okazała się, że nasz towar nie spełnia wymogów wskazanych w przetargu i aby wywiązać się z zawartych umów zaproponowano nam dwa rozwiązania:

a)

spółka której mieliśmy dostarczyć ręczniki sama zakupi je na wolnym rynku, tak aby spełniały wymagania przetargu, tyle że w cenie 8 zł za sztukę i tą różnicą 4 zł ponad cenę wynikającego z umowy obciąży nas na podstawie noty księgowej, w której treści będzie zapis "zakup zastępczy" oraz dołączy odpowiednie pismo z wyjaśnieniem czego dokładnie dotyczy nota, a więc że będzie to forma tzw. kary umownej.

b)

sami zakupimy towar na wolnym rynku po 8 zł za sztukę i im dostarczymy, przy czym ten towar będziemy sprzedawać za 4 zł a więc 50% poniżej wartości zakupu – tak aby wywiązać się z umowy.

Czy jeżeli wybierzemy wariant (a), nota będzie kosztem uzyskania przychodu?

Czy w przypadku wybrania wariantu (b) urząd skarbowy może zakwestionować, że towar kupujemy po 8 zł, a sprzedajemy po 4 zł za sztukę? Czy może nam oszacować dodatkowy przychód lub zakwestionować koszt?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?