Czy sprzedaż samochodu wykorzystywanego na potrzeby prywatne przedsiębiorcy, nie objętego ewidencją środków trwałych i nie... - OpenLEX

Czy sprzedaż samochodu wykorzystywanego na potrzeby prywatne przedsiębiorcy, nie objętego ewidencją środków trwałych i nie wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych można udokumentować jedynie umową kupna-sprzedaży?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2014 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 17 sierpnia 2012 r.

PYTANIE

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą kupił samochód osobowy. Pierwotnie samochód miał być przeznaczony na potrzeby działalności. Na fakturze figurują dane firmy przedsiębiorcy: nazwa firmy, imię i nazwisko, adres zamieszkania, NIP. Po zakupie przedsiębiorca podjął decyzję, iż nie będzie wykorzystywał samochodu do celów firmowych i nie obejmie go ewidencją środków trwałych, a co za tym idzie, nie będzie rozliczał kosztów amortyzacji i eksploatacji samochodu w kosztach firmy.

Czy sprzedaż samochodu nie objętego ewidencją środków trwałych i nie wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych będzie skutkowała tym, że na jej udokumentowanie nie trzeba będzie wystawić faktury VAT (pomimo zakupu na firmę, na fakturę)?

Czy obowiązkiem przedsiębiorcy jest wystawienie noty korygującej dane zawarte na fakturze zakupu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?