Czy sprzedaż samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, wlicza się do limitu sprzedaży do VAT (po wykupie z leasingu został przeznaczony do użytkowania do działalności gospodarczej)?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 21 sierpnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy sprzedaż samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, wlicza się do limitu sprzedaży do VAT (200 000 zł)?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, prowadzi KPiR oraz korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u.

W styczniu 2018 roku, dokonała wykupu z leasingu samochodu i wprowadziła go do ewidencji środków trwałych do korzystania w firmie. Wykup wynosił 880 zł więc dokonano jednorazowej amortyzacji. Korzystali z niego pracownicy jak i właściciel. W lutym dealer, przesłał ofertę na zakup nowego samochodu, z bardzo korzystnym upustem. Po kilkudniowym namyśle, właściciel firmy zdecydował się kupić nowe auto. Dokonał zakupu w lutym 2018 r. Pod koniec lutego sprzedał auto, które wykupił z leasingu. Auto zostało sprzedane bez podatku VAT (przy zakupie nie odliczono VAT).

Czy ta sprzedaż wlicza się do limitu do VAT?

Wprowadzając auto do ewidencji środków trwałych przewidywał że będzie z niego korzystał powyżej roku.

Stało się inaczej, czy to że korzystał z niego około miesiąc powoduje, że nie może być on traktowany jako środek trwały?

Wykupując go na firmę planował korzystać z tego samochodu.

Czy powinien był wycofać ten samochód na cele prywatne, a następnie go sprzedać?

Jednak nie wiedział że jednak będzie sprzedawał ten samochód tak szybko i rzeczywiście korzystał z niego w firmie.

Czy wycofanie go z firmy i za chwilę sprzedaż "prywatna" byłoby właściwe?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access