Czy sprzedaż polskich towarów w Niemczech, z użyciem tamtejszego magazynu, opodatkowana jest podatkiem dochodowym w Polsce?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 31 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Polska spółka (1 podmiot) wysyła towary do nie swojego magazynu w Niemczech (2 podmiot). Towary są pobierane przez 3 podmiot w Niemczech - spółkę w rożnych terminach zgodnie z zapotrzebowaniem. Nie mam danych NIP odbiorcy z magazynu - więc rejestruję się na VAT w Niemczech, wystawiam fakturę WDT z 0% VAT i w momencie wysyłki z Polski do magazynu w Niemczech (2 podmiot) wystawiam fakturę, na której widnieje z jednej strony Polska firma z NIP polskim, a z drugiej strony polska firma z NIP niemieckim (pod to mam CMR). W Niemczech wystawiam fakturę z Polskiej firmy z NIP niemieckim na podmiot 3, z krajową dla Niemiec stawką VAT i zgodnie z wysyłkami. W Polsce rozliczenie VAT wygląda jak WDT czyli jest neutralne podatkowo, a w Niemczech rozliczam się zgodnie z prawem podatkowym niemieckim.

Jak wygląda rozliczenie CIT w Niemczech, czy wystąpi w tej sytuacji?

Występuje przemieszczenie w procedurze magazynu typu call-off - czyli nie zarejestruję się na VAT w Niemczech, towar wysyłam do magazynu (podmiot 2) na podstawie zamówienia lub proformy i na ten dokument mam CMR.

Czy w tej sytuacji wystąpi CIT w Niemczech?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX