Czy sprawcy wyłączenia gruntu z produkcji rolnej bez zezwolenia można pomniejszyć należność za wyłączenie o wartość gruntu ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 8 listopada 2017 r.

PYTANIE

Po wszczęciu postępowania administracyjnego została przeprowadzona z udziałem współwłaściciela nieruchomości wizja terenowa, która potwierdziła trwałe wyłączenie gruntu o powierzchni 0,0362 ha w klasie RIIIa z produkcji rolnej (wybudowano drogę wewnętrzną). Wyłączenie nastąpiło w 2016 r. bez uzyskania decyzji administracyjnej. Działka jest objęta obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym zgodnie art. 28 ust. 2 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l. organ przystąpił do wydania decyzji z urzędu, podwyższając jednocześnie wysokość należności o 10%. W oparciu o art. 12 ust. 6 u.o.g.r.l. należność pomniejsza się o wartość gruntu ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w obrocie gruntami w dniu faktycznego wyłączenia tych gruntów z produkcji rolnej.

Czy w powyższym przypadku sprawca wyłączenia korzysta z przywileju pomniejszenia należności o wartość gruntu ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości?

Jak ustala się wysokość opłaty rocznej?

Czy jest to 10% należności podwyższonej czy 10% należności podstawowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX