Czy sposób prowadzenia systematycznej oceny ryzyka zanieczyszczenia gleby, ziemi i wód gruntowych substancjami powodującymi ryzyko określa się w pozwoleniu zintegrowanym niezależnie od istnienia przesłanek wykonania raportu początkowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 22 października 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.p.o.ś., organ prowadzący pierwsze postępowanie w sprawie zmiany pozwolenia zintegrowanego (po dniu 5 grudnia 2014 r.) analizuje potrzebę opracowania przez zakład raportu początkowego.

W kontekście art. 29 ust. 2 u.z.p.o.ś. nasuwa się wątpliwość: czy w sytuacji, gdy organ uznał, że raport początkowy nie jest wymagany dla danej instalacji, należy w zmienianym pozwoleniu zintegrowanym ustalać sposób prowadzenia systematycznej oceny ryzyka zanieczyszczenia gleby, ziemi i wód gruntowych substancjami powodującymi ryzyko, które mogą znajdować się na terenie zakładu w związku z eksploatacją instalacji, albo sposób i częstotliwość wykonywania badań zanieczyszczenia gleby i ziemi tymi substancjami oraz pomiarów zawartości tych substancji w wodach gruntowych, w tym pobierania próbek?

Czy też wymogi te dotyczą wyłącznie takich instalacji, co do których stwierdzono konieczność wykonania raportu początkowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX