Czy spółka z o.o. której udziałowcem jest kościelna osoba prawna, może amortyzować lokal mieszkalny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2022 r.

PYTANIE

Spółka z o.o., której jedynym udziałowcem jest kościelna osoba prawna, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 17. ust. 1 pkt 4b CIT. Spółka osiąga w przeważającej części z działalności medycznej finansowaną przez płatnika NFZ, w ramach działalności medycznej prowadzi między innymi hospicjum stacjonarne. Pacjentka, która przebywała w ośrodku zapisała mieszkanie hospicjum, pacjentka zmarła. Obecnie przed sądem rejonowym toczy się postępowanie spadkowe.

Jak wycenić wartość mieszkania i prawidłowo udokumentować dla celów podatkowych?

Jak opodatkować tą operację i kiedy, czy po otrzymania spadku, czy później zakładając, że spółka sprzeda mieszkanie i opodatkuje je w ramach prowadzonej działalności (przeznaczy środki na cele statutowe)?

Czy ten dochód będzie korzystał ze zwolnienia art. 17 ust. 1 pkt 4b CIT?

Czy dla wysokości podatku przy sprzedaży mieszkania ma znaczenie termin operacji (po nabyciu spadku, po upływie 5 lat)?

Czy ta operacja powinna być opodatkowana podatkiem od spadku i darowizn (kiedy i w jakiej wysokości) zakładając, że wycenę mieszkania przeprowadzi rzeczoznawca (operacja przed wprowadzeniem do majątku spółki)?

Czy ten wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodów spółki?

Czy w przypadku przyjęcia na majątek i wynajmowania mieszkania amortyzacja będzie kosztem podatkowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX