Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2015 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2015 r.

PYTANIE

Spółka jawna (księgi rachunkowe) nie prowadzi w chwili obecnej działalności gospodarczej, nie została też wykreślona z rejestru KRS. Spółka jawna jest większościowym udziałowcem nowo powstałej spółki z o.o., która prowadzi działalność gospodarczą w takim samym zakresie w jakim prowadzona była przez spółkę jawną. W 2015 r. spółka jawna otrzymała wezwanie do zapłaty opłat za korzystanie ze środowiska za lata 2009, 2010 i 2011, które była zobowiązana zapłacić. W księgach spółki jawnej zobowiązanie z tytułu tych opłat nie figuruje. Spółka z o.o., która przejęła aportem przedsiębiorstwo spółki jawnej w zamian za udziały reguluje od września 2015 r. w miesięcznych ratach zobowiązanie spółki jawnej z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska, spółka jawna nie posiada środków finansowych. Na dzień wniesienia aportu zobowiązanie z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska nie było ujęte w księgach spółki jawnej.

Czy spółka z o.o., która spłaca zobowiązanie spółki jawnej z tytułu zaległych opłat za korzystanie ze środowiska może te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy w związku z tym w spółce jawnej wystąpią konsekwencje podatkowe?

Która spółka powinna wykazać z tego tytułu przychód podatkowy, jeśli zobowiązanie za 2009 r. z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska jest już przedawnione?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?