Czy spółka uzyska przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, jeżeli wynajmuje lokal, a najemca uiścił czynsz z góry poprzedniemu właścicielowi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka nabyła nieruchomość w lipcu 2007 r. Poprzedni właściciel zawarł bezterminowe umowy na najem takiego samego rodzaju powierzchni z kilkoma podmiotami. Spółka po nabyciu przedmiotowej nieruchomości decyduje się na kontynuowanie umów zawartych przez poprzedniego właściciela, nie przepisując ich na siebie. Z umów wynika wartość comiesięcznego czynszu. Jeden z najemców został zobligowany do zapłaty równowartości całorocznego czynszu z góry na początku roku, co też uczynił. Podczas ustalania ostatecznej ceny sprzedaży przedmiotowej nieruchomości ustnie ustalono, iż wartość pobranego z góry czynszu od wspomnianego najemcy pomniejszy cenę nieruchomości. Po notarialnym przeniesieniu własności przedmiotowej nieruchomości spółka w okresach miesięcznych fakturuje najem na poszczególnych najemców osiągając comiesięczny przychód z tego tytułu, z wyłączeniem podmiotu, który uregulował kwotę najmu do końca roku u poprzedniego właściciela.

Czy w związku z zaistniałą sytuacją spółka osiągnie przychód z tytułu nieodpłatnie udostępnionej powierzchni?

W opinii spółki trudno jest mówić o nieodpłatnym świadczeniu, gdyż de facto najemca uiścił kwotę czynszu w całości. Niemniej jednak wątpliwość istnieje, gdyż brakuje pisemnej rezygnacji z czynszu, który powinien przysługiwać spółce na korzyść niższej ceny zapłaconej za nieruchomość. Podkreślić należy, iż mając na względzie ustne negocjacje odnośnie ceny przedmiotowej nieruchomości spółka nie ma prawa rościć pretensji do zwrotu części czynszu od poprzedniego właściciela.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX