Czy spółka świadcząca usługi spawalnicze na rzecz niemieckiego kontrahenta, który podpisał kontrakt na budowę elektrowni w Wielkiej Brytanii powinna dokonać rejestracji VAT w Wielkiej Brytanii?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 29 sierpnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka świadczyć będzie na rzecz firmy z Niemiec na terenie Niemiec usługi spawalnicze polegające na pracy brygady spawaczy pod nadzorem zleceniodawcy. Część tej brygady stanowią pracownicy spółki, część zaś podwykonawcy, najczęściej jednoosobowe podmioty gospodarcze. Firma niemiecka podpisała kontrakt na budowę elektrowni wiatrowych, które będą postawione na szelfie w Wielkiej Brytanii, na wodach terytorialnych tego kraju.

Czy usługi te należy uznać za związane z nieruchomością i w związku z tym jedna ze stron transakcji (spółka polska lub kontrahent niemiecki) powinien zgodnie z prawem brytyjskim zapłacić brytyjski VAT, niezależnie od tego że ostateczna faktura z firmy niemieckiej na brytyjską także tam będzie rozliczona?

Czy polscy podwykonawcy mogą wystawić na polską spółkę faktury z polskim VAT, ze względu na to, że wynajem bez ustalenia konkretnego zakresu prac trudno uznać za podwykonawstwo skutkujące odwrotnym obciążeniem, czy też tak wystawione faktury będą błędne i nie będą dawać prawa polskiej spółce do odliczenia wykazanego w nich podatku ze względu na związek z nieruchomością położoną za granicą?

Czy słusznie uważamy, że już sam fakt skorzystania z polskich podwykonawców przez polską spółkę może powodować obowiązek zarejestrowania się jednej ze stron tej transakcji w Wielkiej Brytanii dla celów rozliczenia podatku VAT?

Czy w świetle art. 31a, szczególnie ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15.03.2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej można w ogóle uznać, że po zmianie obowiązującej od 2017 r. tego rodzaju prace spawalnicze są w ogóle związane z nieruchomościami?

Czy można tu mówić o wystarczająco bezpośrednim związku z nieruchomością?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX