Czy spółka powinna zmniejszyć koszty energii elektrycznej w miesiącu otrzymania faktur korygujących tylko do wysokości kosztów energii ujętych w okresie ich otrzymania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 15 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka otrzymała w 2020 r. faktury korygujące dotyczące zmniejszenia kosztów energii elektrycznej za rok 2019 tytułem "korekta cen spowodowana nowelizacją przepisów o podatku akcyzowym". Nie są to zatem faktury korygujące wystawione z powodu błędu lub innej oczywistej omyłki. Spółka może w związku z tym dokonać korekty kosztów poprzez zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym te faktury korygujące otrzymała. Spółka jest jednostką produkcyjną. Część kosztów energii elektryczne jest w związku z tym kosztem alokowanym do kosztu wytworzenia produktów, część jest kosztem ogólnozakładowym, oraz częściowo zaliczana jest do kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych. Spółka dokonując kalkulacji kosztu wytworzenia produktów energię elektryczną rozlicza jako osobny narzut kosztów wydziałowych. Kwoty korekt kosztów energii elektrycznej przekraczają bieżące koszty energii elektrycznej miesiąca, w którym faktury korygujące spółka otrzymała. Inne koszty wydziałowe również mają swoje zasady rozliczania i alokowania do kosztu wytworzenia produktów.

Czy w związku z tym spółka powinna zmniejszyć koszty energii elektrycznej w miesiącu otrzymania faktur korygujących tylko do wysokości kosztów energii ujętych w okresie ich otrzymania, a resztę uwzględnić w przychodach podatkowych, czy też o różnicę zmniejszyć inne koszty pośrednie produkcji (np. remonty, amortyzacja)?

Czy w związku z otrzymanymi korektami spółka powinna dokonać korekty wyceny wszystkich produktów, za miesiące których te faktury korygujące dotyczą, czy też może ująć te faktury korygujące w przychodach podatkowych roku 2020?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX