Czy spółka powinna zaksięgować bilansowe różnice kursowe powstałe w wyniku przeliczenia faktur zaliczkowych? - OpenLEX

Nowość Czy spółka powinna zaksięgować bilansowe różnice kursowe powstałe w wyniku przeliczenia faktur zaliczkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka w grudniu 2022 r. dokonała przedpłaty w euro z rachunku PLN oraz otrzymała fakturę zaliczkową na zamówienie realizowane w styczniu 2023 r.

Czy spółka powinna zaksięgować różnice kursowe powstałe w wyniku powyższego rozliczenia dla celów bilansowych?

Podatkowe różnice kursowe powstaną dopiero w styczniu 2023 r. Jeśli różnica kursowa dla celów bilansowych nie powinna być zaksięgowana, na zobowiązaniach WB dostawców pozostanie nam saldo.

Czy powstałe w ten sposób saldo, spółka powinna wycenić na dzień bilansowy na podstawie art. 30 ustawy o rachunkowości?

Ponadto czy konto 303 Zaliczki na dostawy, również powinno w tej sytuacji zostać wycenione na dzień bilansowy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX