Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 21 czerwca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy pomiędzy swoją siedzibą w Polsce a Niemcami, gdzie spółka jest zarejestrowana do celów VAT. Spółka dokonuje dostawy własnym środkiem transportu. W ramach dostawy do niemieckiego miejsca prowadzenia działalności (zarejestrowanego dla celów VAT w Niemczech) spółka polska wykazuje dostawę materiałów biurowych, materiałów produkcyjnych. Ponadto spółka wykazuje narzędzie, które nie powrócą do Polski. Narzędzia te stanowią przykładowo: młotki, piły, które z uwagi na intensywną eksploatację podczas prac świadczonych w Niemczech zostaną zużyte i nie będą użyteczne w przyszłości.

Czy spółka powinna również wykazywać jako WDT materiały BHP: rękawice, filtry ochronne, buty, zatyczki do uszu, przyłbice spawalnicze, szkiełka etc.?

Materiały BHP spółka dostarcza swoim pracownikom w Niemczech, by zapewnić wymogi wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Z uwagi na cenę zakupu podobnych materiałów BHP w Polsce i w Niemczech, ze względów oszczędnościowych zakupy dokonywane są przez polską spółkę w Polsce i dostarczane do Niemiec. Materiały BHP zużywane są podczas prac świadczonych przez pracowników polskiej spółki na terenie Niemiec. W momencie wysyłki spółka nie zawsze jest w stanie określić czy dany materiał BHP powróci do Polski czy też zostanie zużyty na miejscu. Spółka jest w stanie określić żywotność przykładowo: rękawic, jednakże w przypadku obuwia BHP częste są przypadki, iż pracownik zostaje przemieszczany do prac pomiędzy krajami (Polska-> Niemcy, Niemcy-> Polska).

Czy zasadnym jest wykazanie WDT z tytułu dostawy obuwia BHP do Niemiec czy też bardziej zasadnym jest wykazanie wówczas przemieszczenia pomiędzy krajami?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?