Czy spółka powinna skorygować VAT odliczony od zakupów remontowych w przypadku zmiany przeznaczenia lokalu? - OpenLEX

Czy spółka powinna skorygować VAT odliczony od zakupów remontowych w przypadku zmiany przeznaczenia lokalu?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 6 czerwca 2017 r.

PYTANIE

Spółka cywilna prowadzona przez małżonków, prowadząca działalność transportową, zakupiła w 2015 r. budynek mieszkalny wielorodzinny nadający się do remontu. Postanowiła, iż na dole stworzy lokale użytkowe pod wynajem, a na piętrach znajdować się będą mieszkania do wynajmu krótkotrwałego, tzw. chwilowego zakwaterowania lub wynajmu firmom w ramach hotelu pracowniczego.

Spółka poniosła duże koszty w związku z remontem, od wszystkich poniesionych wydatków odliczono VAT w całości, uznając że cały uzyskiwany w przyszłości przychód będzie opodatkowany VAT stawką 23% (najem lokali użytkowych) oraz 8% (zakwaterowanie). Jednakże spółka znalazła najemcę na jedno mieszkanie, które będzie wynajęte rodzinie i służące wyłącznie do celów mieszkaniowych. Stawka VAT stosowana do tego typu wynajmu to stawka zwolniona.

Czy spółka powinna skorygować VAT odliczony od zakupów remontowych poniesionych wcześniej? Jeśli tak, to w jakiej proporcji oraz w jakim terminie? Czy od bieżących kosztów pośrednich spółka powinna także odliczać VAT proporcjonalnie, czy dopiero na koniec roku wyliczyć proporcję sprzedaży zwolnionej do całości sprzedaży i dokonać korekty w deklaracji za styczeń 2018 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?