Czy spółka powinna rejestrować sprzedaż na kasie przy usłudze pośrednictwa (kojarzenie restauracji z pracownikiem zatrudnionym w danej firmie), pomimo wystawiania co miesiąc refaktur na usługę cateringową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 kwietnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 28 listopada 2018 r.

PYTANIE

Spółka X świadczy usługę pośrednictwa przy sprzedaży usług cateringowych od restauracji, barów i punktów gastronomicznych dla firm oraz fabryk. Usługa pośrednictwa nie polega jednak na dowożeniu przez spółkę X posiłków, ale na udostępnianiu specjalnej aplikacji (której właścicielem jest spółka X) pracownikom fabryk i firm, dzięki której mogą oni wybrać odpowiedni dla siebie posiłek - oferowany w danym dniu przez restauracje, bary lub punkty gastronomiczne.

Posiłki dla pracowników są w większości lub częściowo finansowane przez pracodawcę. Spółka X chcąc uprościć sposób rozliczania usług cateringowych na linii restauracja - firma/fabryka przyjmuje od licznych restauracji, barów i pkt. gastronomicznych faktury za usługi cateringowe, które następnie refakturuje na odpowiednią firmę lub fabrykę, raz w miesiącu w zależności od ilości zamówionych posiłków przez pracowników. Odrębną fakturą jest rozliczana prowizja za pośrednictwo dla spółki X.

Czy spółka X powinna stosować kasy fiskalne przy usłudze pośrednictwa (którą można określić jako kojarzenie odpowiedniej restauracji z pracownikiem zatrudnionym w danej fabryce czy firmie), pomimo wystawiania co miesiąc refaktur na usługę cateringową dla fabryki/firmy?

Czy spółka X ma obowiązek stosować kasę fiskalną, jeśli posiłek nie jest dofinansowywany przez fabrykę/firmę, a pracownik pokrywa z własnych środków finansowych zamawiany posiłek przez aplikację spółki X?

Czy jeśli tak, to spółka X można skorzystać z limitu 20 tys. na niestosowanie kasy fiskalnej przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych (pracowników)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX