Czy spółka powinna dokonać korekty momentu odliczenia podatku VAT jeśli podatek ten został odliczony na zasadach ogólnych w terminie wpływu faktury pierwotnej wystawionej na błędnego nabywcę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 9 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy spółka powinna dokonać korekty momentu odliczenia podatku VAT, jeśli podatek ten został odliczony na zasadach ogólnych w terminie wpływu faktury pierwotnej wystawionej na błędnego nabywcę?

Spółka otrzymała we wrześniu 2020 fakturę kosztową za zakup usługi pośrednictwa ze stawką 23%. Faktura VAT została wystawiona przez sprzedawcę na błędny podmiot. Danymi poprawnymi był jedynie adres odbiorcy. Faktura ta została jednak przesłana do właściwego nabywcy, który był rzeczywistym usługobiorcą i który dokonał faktycznej zapłaty za tę fakturę. Na skutek przeoczenia po stronie nabywcy, faktura z błędnymi danymi nabywcy została zaksięgowana i został odliczony podatek VAT na zasadach ogólnych tj. w okresie rozliczeniowym, w którym faktura z błędnym nabywcą wpłynęła. Sprzedawca, na prośbę nabywcy, dopiero w maju 2021 wystawił fakturę korygującą, zmieniającą jedynie dane nabywcy na prawidłowe, bez korekty wartości transakcji.

Czy w związku z tym nabywca miał prawo do odliczenia VAT we wrześniu 2020 z faktury wystawionej na błędny podmiot w związku z tym, że był faktycznym usługobiorcą?

Czy nabywca powinien skorygować odliczony we wrześniu 2020 podatek VAT i odliczyć go dopiero w momencie otrzymania faktury korygującej zmieniającej dane nabywcy na poprawne?

Czy w przypadku korekty podatku VAT naliczonego we wrześniu 2020 nabywca powinien uznać, że VAT został odliczony nienależnie i w związku z tym zapłacić odsetki za nienależne odliczenie VAT (z faktury wystawionej na błędny podmiot) za okres od września 2020 do maja 2021?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX