Czy spółka postępuje prawidłowo, naliczając podatek należny przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów oraz jednocześnie odliczając ten podatek jako podatek naliczony?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka, będąca czynnym podatnikiem VAT oraz będąca zarejestrowaną na potrzeby VAT UE, dokonała w styczniu zakupu maszyny od kontrahenta z Czech (również czynny VAT UE). Maszyna będzie używana na terytorium Polski oraz będzie służyć wykonywaniu czynności, które na gruncie polskich przepisów są zwolnione z VAT (maszyna do analizy pierwiastkowej włosa). Spółka w swoim PKD nie posiada wpisanego handlu maszynami czy urządzeniami, jednak chce w styczniu bądź w lutym dokonać odsprzedaży zakupionego z Czech środka trwałego na rzecz firmy leasingowej tak, aby użytkować tę maszynę w ramach leasingu zwrotnego.

Czy firma postąpi prawidłowo, uznając w pierwszej transakcji Polska-Czechy, iż jest to WNT?

Maszynę traktujemy jako towar, a nie jako środek trwały służący sprzedaży zwolnionej, więc podatnik nalicza oraz odlicza VAT, a transakcja jest neutralna podatkowo. W drugiej transakcji, wystawiając firmie leasingowej fakturę ze stawką 23% (polska spółka zapłaci podatek VAT należny). W trzeciej transakcji od faktur dokumentujących raty leasingowe spółka nie będzie miała prawa do odliczenia VAT naliczonego ze względu na związek ze sprzedażą ZW. W momencie potraktowania w pierwszej transakcji zakupu jako środek trwały, wówczas spółka musiałaby naliczyć VAT należny i nie miałaby prawa do odliczenia podatku naliczonego, przez co spółka zobowiązana byłaby dwukrotnie do oprowadzenia VAT należnego z jednej transakcji.

Jak prawidłowo zaksięgować w księgach rachunkowych powyższe transakcje?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX