Czy spółka może na podstawie pisma, stanowiącego porozumienie między obiema stronami, wyksięgować zobowiązanie i rozliczenie kosztów, które pozostały na saldach w wyniku zakwestionowania części usług?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gientka Mikołaj
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka polska w 2015 r. otrzymała od spółki niemieckiej fakturę. Na fakturze wykazanych jest kilka usług. Spółka polska zakwestionowała część z wymienionych na fakturze usług (spółka niemiecka wg strony polskiej nie powinna obciążać spółki polskiej za wykonane prace). Spółka niemiecka niestety do dnia dzisiejszego nie wystawiła dokumentu faktury korekty ale przyznała rację spółce polskiej (jest to wynik rozmów prowadzonych przez zarządy w/w spółek). Strona niemiecka nie upomina się o zaległą zapłatę, bieżące zobowiązania miedzy obiema spółkami są regulowane terminowo.

Czy na podstawie pisma, stanowiącego porozumienie między obiema spółkami (pismo opisujące całą sytuację zostało podpisane przez prezesa polskiej spółki), można zaksięgować bilansowo sporną wartość?

Czy należy wyksięgować zarówno z rozrachunków jak i z konta rozliczenia kosztów?

Zdarzenie to zostało by ujęte w informacji dodatkowej do bilansu spółki polskiej za rok 2018. Sporna kwota nigdy nie została zapłacona przez spółkę polską, podatkowo kwota ta została odjęta z kosztów podatkowych roku 2015, ponieważ faktura wystawiona w maju 2015 r. nie została zapłacona 30 dni po terminie płatności.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX