Czy spółka ma prawo odliczenia VAT z tytułu darowizny (nagród dla uczestników maratonu zorganizowanego przez ośrodek sportu i... - OpenLEX

Czy spółka ma prawo odliczenia VAT z tytułu darowizny (nagród dla uczestników maratonu zorganizowanego przez ośrodek sportu i rekreacji)?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 26 września 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ośrodek sportu i rekreacji zwrócił się do naszej spółki z prośbą o ufundowanie nagród dla uczestników półmaratonu w postaci sprzętu AGD o wartości ok. 300 PLN. Spółka postanowiła wspomóc OSiR a zakupiony i przekazany sprzęt potraktować jako darowiznę rzeczową. Spółka nie prowadzi działalności polegającej na obrocie sprzętem gospodarstwa domowego (jesteśmy firmą świadczącą usługi transportu pasażerskiego). Faktura wystawiona na naszą spółkę dokumentuje zakup sprzętu, który od początku był przeznaczony do przekazania, a nie na potrzeby własne.

Czy w tym przypadku spółka ma prawo odliczenia VAT wykazanego na fakturze z jednoczesnym obowiązkiem naliczenia VAT od transakcji przekazania darowizny rzeczowej?

Czy może spółka nie powinna odliczać VAT z faktury zakupu, kwotę brutto ujmując jako koszt NKUP, przy jednoczesnym braku obowiązku zapłaty VAT od transakcji przekazania darowizny rzeczowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?