Czy spółka ma prawo do wystąpienia o zwrot VAT, jeśli polskie faktury VAT dotyczą litewskiej spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 11 lutego 2019 r.

PYTANIE

Spółka prawa litewskiego, zarejestrowana również jako polski podatnik VAT z tym że innym nr NIP niż ma litewska Spółka, bo nie mamy tu do czynienia z oddziałem ani przedstawicielstwem. Litewska spółka wysyła z Litwy towary do wynajętego magazynu w Polsce, z którego to magazynu polski podmiot spedycyjny w imieniu litewskiej spółki, dostarcza towary do polskich odbiorców a czasem poza granicę Unii Europejskiej. Jest jednie umowa o wynajmie magazynu i spedycji w imieniu litewskiej spółki. Towary są zamawiane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Po zamówieniu przez nich towarów jest on przemieszczany z Litwy do magazynu w Polsce, tutaj jest przepakowywany (łączony) i przesyłany do ostatecznych odbiorców, gdzie na fakturze jest wskazany dostawca spółka litewska z polskim nr NIP/VAT. O ile towar sprzedawany jest w Polsce, wówczas litewska spółka rozpoznaje WNT w trybie art. 11 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, a następnie krajowa dostawa jest w stawce właściwej dla towaru i VAT-7, VAT-UE).

Czy te okoliczności uprawniają litewską spółkę do wystąpienia o zwrot VAT o ile polskie faktury VAT dotyczą litewskiej spółki?

Czy można tu mówić o prowadzeniu działalności w Polsce przez litewską spółkę?

Spółka litewska nie chce rejestrować w Polsce oddziału ani przedstawicielstwa.

Alternatywnie, czy nie mając tu oddziału można brać faktury na polski NIP i wykazywać je w deklaracji VAT jako VAT naliczony?

Litewska spółka ma podpisaną umowę z firma spedycyjną na Litwie, która reguluje wszystkie elementy współpracy logistycznej i usług świadczonych odnośnie dostaw z Litwy do polskich klientów od momentu załadunku w magazynie na Litwie do momentu dostawy do klienta docelowego w Polsce. Litewska spółka przyjmuje zamówienia od klientów z Polski, przygotowuje dostawy zgodnie z zamówieniami oraz wystawia faktury wykazując na fakturach nr VAT polski (PL) a więc, jako sprzedaż krajowa z właściwymi stawkami 8% i 5% VAT z uwagi, iż towar ten przewożony jest przez firmę do magazynu centralnego w Polsce, gdzie jest przepakowany asortymentowo wg zlecenia sortowany/konfekcjonowany i wysyłany albo do klienta bezpośrednio, ale przede wszystkim do kolejnych magazynów regionalnych, a stamtąd dopiero do polskich klientów litewskiej spółki. Na dowodach wydania towaru (WZ) jest miejsce załadunku magazyn centralny w Polsce. Firma spedycyjna ma również obowiązek odbioru towarów niesprzedanego/uszkodzonego, który przywozi do magazynu centralnego. Litewska spółka wystawia również korekty faktur polskim odbiorcom i zabiera towar na Litwę.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX