Czy spółka, która zakończyła działalność, może złożyć korekty faktury i deklaracji po zaprzestaniu działalności, jeżeli korekta dotyczy okresu, kiedy działalność prowadziła?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2008 r.

PYTANIE

Spółka cywilna zakończyła działalność 31 grudnia 2007 r., w dniu 25 stycznia złożyła ostatnią deklarację VAT-7 za grudzień 2007 i VAT-Z. Niestety, po weryfikacji dokumentów okazało się, że jedna z faktur sprzedaży została błędnie wystawiona: został wykazany VAT w wysokości 22%, a powinno być zwolnienie z VAT. W związku z powyższym, została wystawiona faktura korygująca i deklaracja VAT-7 korygująca, która została złożona do urzędu skarbowego w lutym 2008 r. Urząd skarbowy napisał nam pismo (niestety nie decyzję, od której można by się odwołać), że nie uwzględnią tej korekty, ponieważ deklaracja została złożona po likwidacji spółki cywilnej, czyli nie przez podatnika, bo ten już nie istnieje. Ponieważ wpłata podatku należnego za grudzień została dokonana w wysokości wynikającej z pierwotnej deklaracji, według nas na koncie spółki powstała nadpłata podatku, która powstała po złożonej korekcie. Wystąpiliśmy więc z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, wskazując, że deklaracja powinna być odzwierciedleniem rejestru sprzedaży VAT, a w tym rejestrze została ujętą faktura korygująca sprzedaż (chodzi tu o kwotę nadpłaty w wysokości 24.000 zł).

Urząd skarbowy wydał decyzję, że nie będzie rozpatrywał tego wniosku, ponieważ został złożony przez wspólników spółki cywilnej, a nie przez spółkę, a zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej wniosek może złożyć podatnik, płatnik lub inkasent. A podatnik według urzędu skarbowego już nie istnieje, więc nie może złożyć wniosku. Tak naprawdę, to nikt nie może złożyć wniosku według urzędu skarbowego i nikt tych pieniędzy nie odzyska.

Proszę nam powiedzieć, czy rzeczywiście urząd skarbowy ma rację?

Czy po pierwsze, spółka nie może złożyć korekty po zaprzestaniu działalności, jeżeli korekta dotyczy okresu, kiedy działalność prowadziła (przecież zgodnie z ordynacją ma na to 5 lat)?

Po drugie, czy wniosku o stwierdzenie nadpłaty też nie może złożyć?

Chcielibyśmy się od tej decyzji odwołać, ale nie wiemy, czy mamy jakąś szansę na odzyskanie tych pieniędzy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX