Czy spółka, która nie przekroczyła progów transakcyjnych musi sporządzić dokumentację cen transferowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 16 grudnia 2020 r.

PYTANIE

Spółka z o.o. dokonywała w 2019 r. transakcji kontrolowanych z podmiotem powiązanym, takich jak: 1. sprzedaż wyrobów gotowych, 2. sprzedaż materiałów (bez obróbki), 3. zakup usług pośrednictwa w sprzedaży wyrobów gotowych i materiałów, 4. transakcje finansowe związane z udzieleniem pożyczki przez podmiot powiązany (pożyczki zostały spółce udzielone w latach poprzedzających rok 2019, a w 2019 r. została dokonana ich całkowita spłata wraz z odsetkami). Saldo zobowiązań z tytułu udzielonych pożyczek na dzień 31.12.2019 wynosiło 0 zł. Progi dokumentacyjne, określone w art. 11k ust. 2 CIT, zostały przekroczone w przypadku transakcji oznaczonych punktami 1 i 3, a w pozostałych przypadkach, tj. pkt 2 i 4, transakcje nie przekroczyły progów dokumentacyjnych.

Czy wobec przekroczenia przez spółkę progów dokumentacyjnych, w przypadku transakcji określonych w pkt. 1 i 3m spółka ma równocześnie obowiązek ujęcia:

a) w dokumentacji cen transferowych za 2019 r.,

b) w informacji o cenach transferowych TPR-C za 2019 r. transakcji oznaczonych w punktach 2 i 4, mimo nieprzekroczenia w przypadku tych transakcji progów dokumentacyjnych określonych w przepisach o cenach transferowych?

Czy w odniesieniu do metody koszt plus, opisanej w rozdziale 3 par. 12 Rozporządzeniu MF z 21.12.2019 w sprawie cen transferowych (...), spółka ma prawo dokonać wyboru ustalenia bazy kosztowej na podstawie jednego z trzech poniższych rozwiązań: - sumy kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem we własnym zakresie lub nabyciem przedmiotu transakcji kontrolowanej, - sumy kosztów bezpośrednio lub pośrednio związanych z wytworzeniem we własnym zakresie lub nabyciem przedmiotu transakcji kontrolowanej, - sumy kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem we własnym zakresie lub nabyciem przedmiotu transakcji kontrolowanej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX