Czy spółka jest zobowiązany postępować zgodnie z przepisami dotyczącymi minimalnego wynagrodzenia, które aktualnie obowiązują w Polsce?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 kwietnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2017 r.

PYTANIE

Stan Faktyczny: Spółka z siedzibą w Austrii (dalej: Spółka) zawiera umowy na prowadzenie Badań Klinicznych ze Szpitalami z siedzibą w Polsce (dalej: Instytucja) oraz z Polskimi Lekarzami (dalej: Badacz). Miejsce prowadzenia badań to Polska.

Umowy przewidują różne scenariusze płatności wypłacania honorarium z tytułu prowadzenia badania:

a)

Całość płatności dla Instytucji.

b)

Całość płatności dla Badacza.

c)

Płatność dzielona jest pomiędzy Badacza i Instytucję.

d)

Płatność dzielona jest pomiędzy Instytucję i Badacza, a następnie Badacz wskazuje Spółce jak podzielić przypadającą mu płatność na Członków Zespołu Badawczego (dalej: CZB). Badacz i CZB prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub też występują w umowie jako osoby fizyczne.

Instytucja to jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Płatności realizowane są raz na 3 miesiące lub raz na pół roku przez Spółkę.

Czy Spółka jest zobowiązany postępować zgodnie z przepisami dotyczącymi minimalnego wynagrodzenia, które aktualnie obowiązują w Polsce?

Czy w sytuacji gdy faktycznego podziału wynagrodzenie pomiędzy CZB i siebie dokonuje Badacz (ale wypłacającym nadal jest Spółka), obowiązek postępowania zgodnie z przepisami dotyczącymi minimalnego wynagrodzenia ciąży na Badaczu?

Jakie postanowienia powinny się znaleźć w umowie an prowadzenie badania, żeby Spółka nie podlegała polskim przepisom o minimalnym wynagrodzeniu?

Jakie sankcje mogą być nałożone na Spółkę przez polskie władze?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX