Czy spółka jawna, w której wspólnikami są dwie spółki z o.o., jest jednostką zależną, współzależną czy stowarzyszoną wobec swoich właścicieli?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soprych Maciej
Odpowiedzi udzielono: 14 kwietnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jawna miała dwóch wspólników: spółkę z o.o. (sp. z o.o. 1) i osobę fizyczną. Spółka z o.o. 1 jako jednostka zależna od swojej jednostki dominującej (właściciel 100%) wchodziła do grupy kapitałowej. Sprawozdanie skonsolidowane sporządzała jednostka dominująca (100% właściciel spółki z o.o. 1). Konsolidacja obejmowała spółkę dominującą i sp. z o.o. 1 jako jednostkę zależną, ale spółka jawna nie była objęta konsolidacją, ponieważ traktowana była jako jednostka stowarzyszona ze sp. z o.o. 1. W 2015 r. osoba fizyczna jako wspólnik spółki jawnej przeniosła (zbyła) prawa i obowiązki w spółce jawnej na rzecz sp. z o.o. 2. Zgodnie z umową spółki prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki ma każdy wspólnik. W zysku spółki wspólnicy uczestniczą: sp. z o.o. 1 - 2%, sp. z o.o. 2 - 98%.

Czy w obecnym stanie prawnym spółka jawna jest jednostką zależną, współzależną czy stowarzyszoną wobec swoich właścicieli?

Czy spółka jawna powinna być objęta konsolidacją (sprawozdanie skonsolidowane sporządza jednostka dominująca wobec sp. z o.o. 1)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX