Czy spółka będzie mogła odliczyć VAT z faktury za zakup nieruchomości od dewelopera, jeśli lokal będzie wykorzystywany do najmu krótkoterminowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o., świadcząca wyłącznie usługi zwolnione przedmiotowe z VAT (medyczne) i zarejestrowana jako podatnik VAT zwolniony ma plany związane z zakupem nieruchomości od dewelopera - rynek pierwotny na firmę, tj. na fakturę. Lokale sprzedawane przez dewelopera to typowe apartamenty, z przeznaczeniem na mieszkania. Spółka również nie wykorzystywałaby lokalu do np. oznaczenia w nim siedziby spółki, czy tym bardziej prowadzenia działalności gospodarczej, tylko na wynajem w celach mieszkaniowych. Spółka bierze pod uwagę również wynajmowanie zakupionego lokalu na cele najmu krótkoterminowego, czyli opodatkowanego według stawki VAT 8%.

Czy deweloper nie wystawi spółce (jako przedsiębiorcy) od razu fakturę 23%?

Cel zakupu jednak byłby mieszkalny - celem wynajmu do osób zewnętrznych lub dla pracowników spółki na cele mieszkalne. Spółka by miała więc z tego tytułu przychód (początkowo lokal byłby wynajmowany przez spółkę jej prezesowi).

Czy spółka będzie mogła odliczyć VAT z faktury za zakup nieruchomości od dewelopera?

Tak, jak wspomniano, spółka bierze pod uwagę również wynajmowanie zakupionego lokalu na cele najmu krótkoterminowego, czyli opodatkowanego według stawki VAT 8%.

Czy będzie miała tu zastosowanie korekta VAT odliczonego, jeśli zmieni się przeznaczenie lokalu z celów najmu krótkoterminowego na cele mieszkalne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX