Czy spółka A powinna wystawić fakturę końcową po zakończeniu świadczenia usługi objętej fakturą zaliczkową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Dwie spółki z o.o. A i B są podmiotami powiązanymi, a także czynnymi i zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT. Spółka A jest właścicielem zabudowanej nieruchomości, a przedmiot jej działalności gospodarczej obejmuje m.in. najem i dzierżawę nieruchomości własnych. Spółka B zaś zajmuje się organizacją imprez. Spółki zawarły ze sobą umowę o współpracy, na mocy której spółka A udostępnia odpłatnie spółce B tą nieruchomość celem organizacji imprez. Spółka B jest zobowiązana do uiszczania zapłaty za każdy dzień udostępnienia jej nieruchomości. Z uwagi na problemy finansowe spółki A, strony zawarły ustne porozumienie, zgodnie z którym spółka B zobowiązała się do zapłaty zaliczki pod wynajem obiektu na organizację przyjęć w roku 2016, przy czym płatność wynikająca z tej faktury została zrealizowana w ten sposób, że spółka B uiściła ją bezpośrednio na rachunki bankowe poszczególnych wierzycieli / kontrahentów spółki A.

1. Czy i ewentualnie kiedy spółka A powinna ująć tę fakturę zaliczkową w księgach rachunkowych, jako przychód w rozumieniu u.p.d.o.p.?

2. Czy spółka A powinna wystawić fakturę końcową po zakończeniu świadczenia usługi objętej fakturą zaliczkową tj. z upływem 31 grudnia 2016 r., czy też po zakończeniu każdej kolejnej imprezy, powinna wystawić faktury, która rozliczałyby w części fakturę zaliczkową?

3. Czy spółka B miała prawo zaliczyć w ciężar kosztów (KUP) fakturę zaliczkową?

4. Czy spółka B, w sytuacji opisanej powyżej, miała prawo zaliczać w koszty, na podstawie polecenia księgowego, co miesiąc począwszy od stycznia 2016 r., proporcjonalnie część faktury zaliczkowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX