Czy spółka A ma obowiązek wykazywania transakcji z gminą i spółką B w rachunku zysków i strat oraz w bilansie jako transakcji z podmiotami powiązanymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Stan prawny 2022. Sprawozdanie finansowe za 2021 r. - gmina ma 100% udziałów w dwóch sp. z o.o. A i B (komunalnych). Spółki nie stosują MSRów. Dodatkowo prezes (jednoosobowy zarząd) jednej spółki A jest członkiem rady nadzorczej spółki B (czyli spełnia definicję z ustawy o rachunkowości strony powiązanej, natomiast nie jednostki powiązanej). Transakcje pomiędzy gminą a spółkami nie odbiegają od cen rynkowych. Podczas badania sprawozdania finansowego biegły określił, że są to podmioty powiązane w oparciu m.in. o przepisy MSR.

Czy spółka A ma obowiązek wykazywania transakcji z gminą i spółką B w RZiS i bilansie jako transakcji z podmiotami powiązanymi, mimo że zgodnie z ustawą o rachunkowości gmina nie jest spółką ani przedsiębiorstwem państwowym? Czy należy wykazać transakcje w informacji dodatkowej, np. w 5.2 ze stronami powiązanymi, zgodnie z sugestią rewidenta w oparciu o przepisy MSR, mimo że spółka komunalna (wodociągowa) nie sporządza sprawozdania według MSR, przepisy są uregulowane w ustawie o rachunkowości, a transakcje nie odbiegają od cen rynkowych zgodnie z definicją stron powiązanych osobą prezesa? Czy w takim przypadku biegły ma prawo wpisać zastrzeżenie do raportu z badania?

Spółka z o.o. A nie posiada żadnych udziałów w spółce z o.o. B i nie stosuje dobrowolnie przepisów MSR (brak zapisów o tym w polityce rachunkowości). Sprawozdanie finansowe jest sporządzane w oparciu o załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości, dla podmiotu podlegającego obowiązkowi badania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX