Czy spółce przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku VAT o kwotę podatku naliczonego z tytułu bieżących wydatków poniesionych przed wniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako wkładu do drugiej spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 29 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka komandytowa 1, prowadząca księgi rachunkowe nabyła od syndyka w drodze przetargu zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). Spółka ta, jako przyszły komandytariusz, ma zamiar wnieść przedmiotową ZCP jako wkład do nowo utworzonej w tym celu spółki komandytowej 2. Wskazać należy, że spółka 1 od samego początku wiedziała, że o ile uda jej się nabyć w drodze przetargu ZCP, utworzy nową spółkę 2 w celu prowadzenia przez nią odrębnej i całkiem różnej od dotychczasowej działalności gospodarczej i w tym celu wniesie do niej jako komandytariusz ZCP. Przed wniesieniem ZCP do nowo utworzonej spółki 2, spółka komandytowa 1 poniosła wydatki na ZCP, między innymi na ochronę majątku, sprzątanie, ubezpieczenie nieruchomości oraz opłaty za media. Należy wskazać, że przed wniesieniem ZCP brak jest związku podatku naliczonego z tytułu nabycia powyższych usług z podatkiem należnym w spółce 1. Związek podatku naliczonego i należnego nastąpi dopiero (po wniesieniu aportu ZCP - bez VAT), po rozpoczęciu przez spółkę 2 produkcji i sprzedaży towarów. Tak więc podatek naliczony spółki 1 będzie związany z podatkiem należnym spółki 2. Jednocześnie poniesione wydatki będą związane z przychodem zwolnionym (aport ZCP) a w przyszłości z przychodami komandytariusza uzyskanymi w spółce 2. Jednakże związek kosztu z przychodami opodatkowanymi wystąpi w przyszłości z tytułu "bycia" komandytariuszem w spółce 2.

Czy spółce komandytowej 1 przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku VAT o kwotę podatku naliczonego z tytułu bieżących wydatków na ZCP, poniesionych przed wniesieniem ZCP jako wkładu do spółki komandytowej 2, tzn. czy podatek naliczony w spółce 1 związany wyłącznie z podatkiem należnym spółki 2 będzie podlegał odliczeniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX