Czy spółce będzie przysługiwało prawo do korekty, jeśli korekta faktury nie może zostać dostarczona ostatecznemu nabywcy - spółce, która została rozwiązana?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 4 lutego 2020 r.

PYTANIE

Nasza firma sprzedała towar kontrahentowi (spółka z o.o.), który zaprzestał działalności na skutek porzucenia firmy przez jej zarząd. Pracownik tej firmy założył inny podmiot gospodarczy i zgodził się pokryć zobowiązanie finansowe spółki na podstawie nowej faktury, wystawionej na jego firmę. Nowa faktura została przez nas wystawiona, jednak kontrahent długo zwlekał z zapłatą. Gdy wreszcie otrzymaliśmy przelew, postanowiliśmy wystawić korektę na poprzednią firmę (spółkę z o.o.), żeby zredukować do zera należność od niej. Niestety, okazało się, że w międzyczasie porzucona przez zarząd firma została wykreślona z rejestru podatników na podstawie art. 96 ust. 9 pkt 2 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106).

Jak w takich warunkach można doprowadzić do zgodności ewidencji księgowo-podatkowej ze stanem faktycznym. Na dzień dzisiejszy towar został formalnie sprzedany teoretycznie dwukrotnie (spółce z o.o. i później nowej firmie, założonej przez jej pracownika)?

Przyjęcia korekty faktury sprzedaży dla spółki z o.o. nikt nam nie potwierdzi. Prawdopodobnie brak też możliwości skorzystania z ulgi na złe długi, ponieważ porzucona spółka nie jest już aktywnym podatnikiem VAT.

Jak w tej sytuacji uniknąć podwójnego opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży tych samych towarów (najpierw do porzuconej spółki, później do firmy założonej przez jej pracownika)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX