Czy spadkobierczyni ma prawo wynajmować lokal, do którego nie posiada dzisiaj prawa własności, które potwierdzone byłoby wpisem do księgi wieczystej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 5 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna spadkobierczyni właścicieli nieruchomości warszawskiej odzyskała decyzją zwrotową Prezydenta Miasta st. Warszawy lokal mieszkaniowy w Śródmieściu. W wyniku decyzji komisji ds. reprywatyzacji, która uchyliła w 2019 r. decyzję zwrotową, prawo do własności lokalu zostało jej odebrane, a księga wieczysta wyodrębnionego lokalu zamknięta czynnością techniczną. Z uwagi na brak tytułu prawnego do lokalu spadkobierczyni zakończyła umowę najmu lokalu, odłączyła media, zabezpieczyła lokal i wyłączyła go z eksploatacji. Lokal jest obecnie pusty i nieużytkowany. W miejsce spadkobierczyni w księdze wieczystej nieruchomości gruntowej wpisane zostało miasto stołeczne Warszawa. W kolejnych latach Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje komisji ds. reprywatyzacji, niemniej komisja złożyła skargę kasacyjną. Sprawa nie jest zakończona.

Czy w obecnym stanie prawnym spadkobierczyni:

a) Jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej i czy ma prawo uczestniczyć i głosować na zebraniach wspólnoty?

b) Ma obowiązek wnosić zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej?

Przy ocenie warto odnotować, że z nieruchomości w żaden sposób nie korzysta ani nie używa mediów.

c) Czy spadkobierczyni ma prawo wynajmować lokal, do którego nie posiada dzisiaj prawa własności, które potwierdzone byłoby wpisem do księgi wieczystej?

d) W wypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie c – czy spadkobierczyni może dochodzić w sądzie hipotetycznego roszczenia o zapłatę czynszu od najemcy, który zalegałby z płatnościami, lub w wypadku trwałego zaprzestania płatności czynszu dochodzić eksmisji takiego najemcy z przedmiotowego lokalu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX