Czy SP ZOZ-y nadal mogą składać przedmiotowe wnioski do stacji sanitarno-epidemiologicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 marca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Urbaniak Monika
Odpowiedzi udzielono: 7 października 2016 r.

PYTANIE

Od 15 lipca 2016 r. do wniosku o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą nie wymaga się dołączania wydanej w formie decyzji administracyjnej opinii inspekcji sanitarnej o spełnieniu wymagań fachowych i sanitarnych (z dniem 15 lipca 2016 r. uchylono art. 100 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej). Podmiot leczniczy nie jest już obowiązany do uzyskania opinii terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, dotyczącej warunków sanitarnych lokalu i aparatury medycznej, potwierdzającej spełnienie wymagań fachowych i sanitarnych, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia zakładu leczniczego podmiotu leczniczego.

Pytanie: czy w takim stanie prawnym podmiot leczniczy (SP ZOZ) może złożyć wniosek do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej o wydanie wyżej wymienionej (aktualnej) opinii, jaką podstawę prawną może wskazać we wniosku?

W dotychczasowej praktyce SP ZOZ-u opinie sanitarne inspekcji sanitarnej o spełnieniu wymagań fachowych i sanitarnych (dowody spełnienia wymagań) były wymagane nie tylko do celów rejestrowych, ale i do innych celów, np. do zawarcia umów z innymi podmiotami leczniczymi na podwykonawstwo świadczeń zdrowotnych oraz najem lokali użytkowych. Aktualnie pojawia się wątpliwość czy organ inspekcji sanitarnej może taką opinię wydać na wniosek SP ZOZ-u.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX